Listopad

 

 

Nejvíce oslabený orgán v měsíci listopad jsou plíce

V listopadu jsou nejvíce zatížené plíce. Plíce jsou párový orgán, ale nemají stejnou velikost, levá plíce má oproti pravé plíci o jeden lalok méně, protože v její přední části se nachází srdce. Snížená funkce plic se projevuje zhoršeným dýcháním a bývá doprovázená narušením sliznic, zvýšenou citlivostí pokožky a někdy i poruchami lymfatického systému, hlavně v oblasti hrudní kosti, proto jsou v tomto období velmi vhodné lymfatické masáže.

Plíce po psychické stránce představují "komunikační" orgán, proto oslabení plic může mít i psychický původ, konkrétně to může znamenat, že člověk trpící dysfunkcí plic neumí, nebo nechce komunikovat s někým ze svého okolí, nebo s ním nechce dýchat společný vzduch, nebo dokonce na někoho "kašle". Připuštěním si hlavní psychické příčiny, lze plicní onemocnění účinně odstranit nebo alespoň zmírnit.

Jak bylo zmíněno v radě na měsíc září, stav plic je závislý od stavu slinivky, proto v listopadu věnujeme pozornost i reflexní plošce slinivky. Při projevech alergie nebo astmatu věnujeme pozornost reflexním ploškám jater, žlučníku a užíváme hořčiny (Hořec žlutý) společně s tinkturou Vlaštovičníku v ředění D3. Alergie sice není způsobena dysfunkcí dýchacích cest, ale velmi často se projevuje právě dýchacími potížemi, doprovázenými otoky a změnami na pokožce. Na dýchací potíže je vhodný čaj ze Šalvěje (Salvia officinalis), který nikdy nepijeme déle než několik dní nebo tinktury z Přesličky rolní a Třapatky nachové.

Reflexní plošky plic jsou na nártech pravé i levé nohy a pokrývají celou oblast nártních kůstek. Celková doba masáže není omezená.

 

Společně s reflexními ploškami plic působíme i na plošky průdušek, slinivky a tlustého střeva, protože zanesení tlustého střeva může být další častou příčinou snižující funkci plic.

 

Vliv znamení Štíra na orgány

Od 24.10 do 22.11 se Slunce nachází ve znamení Štíra. Štír ovlivňuje pohlavní a vyměšovací orgány, močový měchýř, konečník a sexualitu.

Abychom podpořili funkci pohlavních orgánů a posílili trávení, můžeme zkusit ajurvédickou masáž břicha, která spočívá v tom, že krouživými pohyby masírujeme ve směru hodinových ručiček oblast kolem pupku. Ajurvédická masáž působí i proti celkové slabosti, zácpě a zpomaluje stárnutí. Proti zácpě pomáhá i švestkový kompot, hrušky, fíky, šťáva z kyselého zelí nebo přes noc naložené lněné semínko (1 lžička semínka a 3 lžičky vody).

Poruchy sexuální vitality a celkové únavy může způsobovat nedostatek hořčíku, který najdeme například ve fících.

Antibakteriální účinky na močové cesty mají borůvky, brusinky a vitamín C. Močový měchýř posílíme dostatečným příjmem tekutin, čímž zaručíme odplavení bakterií a nežádoucích látek, které se v něm usazují. Harmonizační účinek na vylučovací systém má čaj z kopřivy, heřmánku, řepíku a medvědice nebo brusinková, celerová a mrkvová šťáva.


 

Toto autorské dílo je registrováno u Art t & Copyright pod číslem 080-02-13-03.

 

Jakékoliv kopírování obsahu tohoto webu není dovoleno. K užití díla chráněného autorským zákonem může dojít pouze se souhlasem autora.