Září

 

 

Nejvíce oslabené orgány v září jsou slezina a slinivka

Asi v polovině měsíce září přestane být nejvíce ohroženým orgánem slezina a na dysfunkce se stane nejvíce náchylná slinivka. Slezina je v podstatě jakési lymfatické srdce, proto má velký vliv na fungování lymfatického systému (rada na měsíc srpen), svou roli však hraje i v imunitním systému. Oslabení sleziny se projevuje sníženou obranyschopností organismu, zhoršeným krevním obrazem a stavem bílých krvinek, ale i menší odolností vůči infekcím.

Příčinou snížené funkce sleziny může být nedostatek železa. Preventivní denní dávka se pohybuje od 9 mg do 14 mg a určuje se podle stáří jedince, mladší jedinci by měli užívat více železa než starší jedinci.

Reflexní místo sleziny se nachází na levém chodidle u základních kloubů mezi čtvrtou a pátou nártní kůstkou (kousek od krychlové kosti). Při působení na tuto plošku se ze sleziny uvolní větší množství leukocytů a tím pádem dochází k jejímu vyprázdnění, to nutí ke zvýšené činnosti kostní dřeň. Ovlivňováním reflexní plošky sleziny zvyšujeme funkci kostní dřeně, co pomáhá při anémii.

 

POZOR! Reflexní plošku sleziny nesmíme předráždit, to znamená, že během prvního působení ji mačkáme jemně a ne více než 10 – 20x, opět na ni můžeme působit po dvou hodinách, ale celkový počet zmáčknutí za jeden den by neměl být více než 80-120. Jedná se o významnou plošku první pomoci při astmatických záchvatech.

V druhé polovině měsíce je nejvíce zatížená slinivka. Slinivka je důležitý orgán, protože má na starosti všechny sliznice v těle a její snížená funkce se promítá do různých poruch slizničních orgánů, jako jsou poruchy trávení (nadýmání, průjem, zácpa, nedostatečná látková výměna, nebo dokonce žaludeční a dvanácterníkové vředy), dýchací nebo gynekologické potíže (nepravidelná menstruace) a jiné.

Oslabení slinivky způsobuje zvýšená konzumace potravin obsahujících cukr, mléčných výrobků, špatná životospráva a z psychosomatických příčin to bývá touha po kontaktní lásce.

Správnou funkci slinivky zabezpečíme tím, že budeme dodržovat zásady správné životosprávy a v období jejího oslabení budeme užívat dostatečné množství zinku (preventivní dávka je 15 mg a užívá se společně s jídlem) a vitamínu A (preventivní dávka je 0.8 mg a užívá se po jídle).

Reflexní místa slinivky se nacházejí na obou chodidlech pod skloubením první nártní kůstky a vnitřní klínové kosti.

(Reflexní ploška - hlava slinivky)                                      (Reflexní ploška - ocas slinivky)

 

Slinivka se masíruje společně s ploškou jater (kvůli správné tvorbě inzulinu), žlučníku a sleziny. Při snížené funkci sliznic, nebo při hypoglykémii (nedostatečná hladina cukru) mačkáme reflexní plošky slinivky posilňujícím způsobem, zatímco v případě zánětu sliznic a při hyperglykémii působíme na plošky uklidňujícím způsobem a jenom je hladíme.

Na léčbu obou orgánů (slinivky a sleziny) je velmi vhodná tinktura z Vlaštovičníku (Chelidonium majus - ředění D3) a užívá se 3x denně 15 kapek před jídlem.

 

Vliv období znamení Panny na orgány (23.8 – 22.9)

Panna ovlivňuje slinivku, trávení, tenké a tlusté střevo.

Už ve středověku se kladl důraz na čistotu střev, čistá střeva lidé pokládali za důležitou podmínku pro udržení dobrého tělesného zdraví. Špatná činnost střev totiž vede ke znečištění krve, a tím pádem i celého organismu. Abychom docílili správného fungování střev, můžeme zkusit následující cvičení: každé ráno ještě v posteli si vleže oběma rukama přitáhneme k hrudi nejprve pravé koleno a chvíli ho v této poloze podržíme, pak levé koleno a nakonec obě kolena najednou. Podpoříme tím přirozenou cestu potravy v trávicí soustavě.

Únava po jídle může být zapříčiněná narušenou rovnováhou kyselin a zásad (pH) v organismu. Vnitřní prostředí organismu má být mírně zásadité. Pokud v jídelníčku převládá kyselinotvorná strava (maso, cukry, bílé pečivo, tavené sýry…) je ji potřebné vyvážit stravou zásaditou (tepelně neupravená zelenina, citron, klíčky, zelený čaj…). Neutrální pH mají banány, melouny, rajčata a sladká jablka.

Čaj z meduňky zklidňuje trávicí trakt, podporuje sekreci žluči a zabraňuje tvorbě plynů. Dvě sklenice vlažné vody se šťávou s citronu nalačno neutralizují pH v trávicím traktu. Citron snižuje výskyt parazitů v trávicím traktu, mimo jiné obsahuje olej, který povzbuzuje játra k vylučování toxických látek z těla, zmírňuje bolesti při revmatismu a chrání proti plísním.

Chřest obsahuje dusičnan draselný, který pomáhá redukovat záněty a díky vysokému obsahu manganu pročišťuje játra.

Trávení zlepší, když do stravy zařadíme následující potraviny: hřebíček (působí antibakteriálně), pažitka (působí proti střevním parazitům), pelyněk (uvolňuje žaludeční křeče), šalvěj (podporuje tvorbu žaludečních šťáv a hojení sliznic žaludku a střev) a tymián (podporuje trávení tučných jídel).

 

 

Toto autorské dílo je registrováno u Art & Copyright pod číslem 080-02-13-03.

 

Jakékoliv kopírování obsahu tohoto webu není dovoleno. K užití díla chráněného autorským zákonem může dojít pouze se souhlasem autora.