Srpen

 

 

V srpnu je nejvíce oslabená regulace tělesného tepla

V srpnu je nejvíce zatížen systém regulující tělesné teplo, je to způsobené změnami venkovních teplot v průběhu měsíce, zatímco začátkem srpna zvyknout být teploty stabilní a vysoké, koncem měsíce teploty již tak stabilní nejsou. Z tohoto důvodu dochází k nárůstu tělesného tepla v první polovině měsíce a k jeho úbytku nebo dokonce k nedostatku v druhé části měsíce.

Pro regulaci tělesného tepla neexistuje žádná přímá reflexní ploška, ale lze jej ovlivňovat pomocí reflexních plošek jiných orgánů. Největší vliv na regulaci tepla mají játra (rada na měsíc duben) a lymfatický systém, který se stará o ekologii těla, tím že organismus zbavuje škodlivých látek.

Zanesený lymfatický systém se projevuje těžkými a oteklými nohami, únavou, atd. V případě otoků dolních končetin není vhodné provozovat dynamický sport, protože při něm ve svalech vzniká větší množství kyselin než obyčejně a tím pádem dochází k většímu zatížení lymfatického systému. Pro odlehčení lymfatické systému jsou mnohem vhodnější dechová cvičení, jóga, relaxace, meditace a podobně. Oteklým nohám ulevíme, když si je vyložíme, nebo když je budeme sprchovat střídavě studenou a teplou vodou.
 

Reflexní plošky lymfatického systému:

Horní lymfatický systém:

Vyštipujeme blány mezi prsty.

 

Dolní a pánevní lymfatický systém:

Při masáži používáme klešťovitý hmat, to znamená, že masírujeme současně vnější i vnitřní stranu a postupujeme od spodní části lýtka směrem k patě, pak kolem kotníku až k nártu.

 

V tomto období je vhodné uměle doplňovat zinek (20 - 40 mg/den), který se užívá jen společně s jídlem a vitamín A (1 kuličku co je asi 800 µg/den po jídle). Můžeme zkusit lymfatickou masáž, která spočívá v tom, že zlehka pravotočivě směrem nahoru masírujeme vnitřní strany končetin.

 

Vliv období znamení Lva na orgány (23.7 – 22.8)

Lev ovlivňuje srdce a krevní oběh.

Každý den bychom si měli dopřát procházku nebo krátké alespoň 10 minutové cvičení, obě tyto činnosti příznivě podporují krevní oběh. Pohyb mimo jiné stimuluje produkci endorfinů v mozku. Endorfiny vyvolávají pocit uvolnění a dobré nálady. Krevní oběh může omezovat a tím pádem zhoršovat shrbená páteř, proto je velmi prospěšné dbát na správný vzpřímený postoj.

V tomto období je dobré každý den užívat vitamín C (výborný antioxidant) formou čerstvé ovocné šťávy, ovoce nebo zeleniny, protože pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje krevní oběh. Jestli má tělo nedostatek vitamínu C, tak si ho srdce vezme na úkor jiných orgánů, obzvlášť je-li slabé nebo nemocné. Další antioxidanty obsahují např. ořechy, slunečnicová semena, sójové a kukuřiční výhonky. Antioxidanty posilují stěny cév, zlepšují vstřebávání železa, podílejí se na tvorbě kolagenu, a tím mimo jiné oddalují stárnutí. V lehkém nadbytku antioxidanty pomáhají zvládat stres, bolesti hlavy a únavu.

Listová zelenina, kromě antioxidantů obsahuje vitamín K a kyselinu listovou, která snižuje hladinu škodlivého homo cysteinu v krvi, čímž zabraňuje vzniku nemocí srdce a cév.

Krevní oběh taky povzbudíme třením hřbetů rukou a nártů nohou.

Zdravé srdce kromě vitamínu C a jiných důležitých prvků potřebuje hořčík, který je obsažen v obilí, zelenině a olejnatých jádrech (ořechy, mák a semínka).

V případě vysokého krevního tlaku pomáhá střídání horkých (3 min.) a studených (1 min.) koupelí nohou, odvary z třezalky nebo ze směsi dobromyslu, mateřídoušky a meduňky.

 

 

Toto autorské dílo je registrováno u Art & Copyright pod číslem 080-02-13-03.

 

Jakékoliv kopírování obsahu tohoto webu není dovoleno. K užití díla chráněného autorským zákonem může dojít pouze se souhlasem autora.